Już wkrótce: o idealnej ścieżce edukacji, o trudnych aspektach edukacji domowej, kolejne teksty z cyklu Ułatw Sobie Dom
Zapisz się do Newslettera, a raz w miesiącu wyślę listę nowych tekstów :)

pierwszy śnieg w Polsce 2022, liście oprószone śniegiem, listopad 2022

Pierwszy śnieg 2022 w lesie

Gdy Młodszy Syn zaczął do mnie i Starszego, pochylonych nad angielskim, wołać, że pada śnieg, pierwszy śnieg w Polsce 2022, to nie braliśmy go na poważnie. W ostatnich latach trafić w dzień ze śniegiem, to niemal jak trafić w totka. Uznaliśmy, że Młodszy tak mówi, bo albo zwyczajnie chciałby tego śniegu, albo nas wkręca z tylko dzieciom znanego powodu, albo to wszystko się dzieje, ale w mieście z Lego...

A jednak. Za oknem rzeczywiście padał śnieg. I to nie byle jaki. Całkiem gęsty i uparty, by padać długo.

I tutaj mamy plus życia po swojemu, poza ogólnymi schematami tego, jak się żyje - bez pracy u kogoś czy szkoły w sztywno określonych godzinach. Edukacja domowa i mama siedząca w domu to możliwość sprawienia dzieciom (i sobie!) tej wielkiej radochy i wyjścia dokładnie tu i teraz, jeśli spadł rzadki ostatnimi laty śnieg.

Poniżej nieretuszowane słit focie z wczorajszego nawet nie tyle spaceru, co wyjścia z punktu A do punktu B, by załatwić sprawę.

Kiedy tylko mam potrzebę bycia gdzieś do 3 km od domu oraz potrzebę spaceru, ruchu lub wybiegania dzieci, korzystam z okazji i zamiast załatwić to szybko samochodem, biorę wygodne buty i idę. Może z drobiazgiem. Może po drobiazg. To pretekst. To przy okazji. Natomiast spacer, ruch, czas na zewnątrz, a szczególnie w przyrodzie - to jest ważne, to jest warte zachodu.

mrożone grzyby, mazowiecki park krajobrazowy
Mrożone grzyby.

I tutej telefon łumar. Nie wierzę komediom świątecznym, w których bohaterowie na dalekiej północy Stanów korzystają na dworze z komórek. Moje kolejne dwa ajfony gubią baterię na zimnie, czyli mam czarny ekran, dopóki nie podepnę w domu pod kabel.

Pierwszy śnieg w Polsce w tym roku na dworze z dziećmi - uznaję za zaliczony.

.

Regularne wsparcie i 🗝️ dostęp do wszystkich tekstów.

Jednorazowe wsparcie blik/przelew lub paypal - bo u mnie czytasz bez reklam 🙂