O pożyczaniu – podejście minimalistki - blog Pani Strzelec - minimalizm, slow life, swiadome zycie, antykonsumpcjonizm

Strona może zawierać linki afiliacyjne.

Do 13.11 obowiązuje 33% zniżka na roczny kurs A Simple Year 2019 tworzony przez Courtney Carver i kilkunastu innych praktyków prostego życia. 12 miesiecy, 13 sfer życia do uproszczenia. Więcej info tutaj.

Pożyczanie rzeczy, których rzadko potrzebujesz, daje ci szansę, by w mniejszym stopniu być niewolnikiem pieniędzy, pracy, rządów i rynku.

Pożyczając, nie musisz wydawać pieniędzy. Oszczędzasz.

Ale też utrzymujesz relacje międzyludzkie.

Pozwalasz drugiej osobie czuć się potrzebną i pomocną. Opowiadasz jej część swojej historii, część siebie poprzez samą nawet informację, czego i dlaczego potrzebujesz. Zaczynasz budować relacje i bardziej samowystarczalną społeczność (bo jej członek nie musi zarobić i iść do sklepu, jeśli ktoś może mu potrzebną rzecz pożyczyć). Buntujesz się przeciwko konkurencji jako zasadzie w relacjach i przeciwko źle rozumianej niezależności (przez co rozumiem myślenie, że mógłbyś zarobić tyle pieniędzy, że nie potrzebowałbyś nikogo albo że mógłbyś zapłacić każdemu każdą sumę w razie potrzeby).

Więc zacznij pożyczać.

Co ja pożyczam?

Golarkę do ubrań od Mamy. Używam jej może dwa razy w roku.

Ubrania na specjalne okazje od Mamy i Siostry – interesują się modą i stosownym ubiorem. A ja jestem minimalistką, która przykładowo wybiera się na ślub.

Sokowirówkę od Mamy. Potrzebuję jej tylko przez pewien okres – przy okazji diety, leczącej moją anemię.

CZYTAJ TEŻ: JAK NATURALNIE WYLECZYĆ ANEMIĘ?

Anna Mularczyk-Meyer minimalizm dla zaawansowanych poleca Pani Strzelec

Minimalizm dla zaawansowanych

Wiertarkę i inne narzędzia od Taty, kiedy potrzebujemy dokonać drobnych napraw lub zmian w domu.

A jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, pomyśl, czy naprawdę jest taka potrzeba, by każde gospodarstwo domowe miało swoją kosiarkę? Spokojnie wystarczyłaby jedna na kilku (co najmniej) sąsiadów.

Pożyczanie i dzielenie się są ekonomiczne, ekologiczne (nie produkujesz dodatkowych śmieci – sprzętów i ich opakowań), oszczędzasz przestrzeń w swoim domu i przyczyniasz się do budowania relacji międzyludzkich.


książka o minimalizmie

Otrzymuj email o publikacji nowych artykułów.
Wpisz swój adres email:

Jeśli wiedza i przemyślenia prezentowane tu są dla ciebie wartościowe, odpal wdzięczność, stosuj świadomie w swoim życiu i przekaż pozytywną energię którą otrzymałeś dalej. Jak? Wyślij link do tego tekstu do ważnych dla ciebie osób, wesprzyj bloga lub inną sprawę z intencją, aby otrzymana wiedza zmieniała twoje życie.

Jeśli teksty na blogu PS są dla ciebie wartościowe, zapisz się na powiadomienia.

blog | podziękuj | sklep | newsletter