etyka i moralność - gdzie się podziały

Gdzie podziała się etyka? Moralność jakakolwiek?

Jestem tą naiwną niuńcią, która myślała, że zasady, powinności, moralność i religia to tak na serio. Że normalny człowiek, czyli każdy, który nie planuje być złodziejem, super oszustem czy zabójcą, przestrzega tego, no chyba że naprawdę niechcący się potknie.

Podobno wg etymologii tego wyrazu grzech znaczy zabłądzenie. Takie niechcący.

Mnie bolało, gdy zauważyłam, że ludziom, którzy deklarują, że chcą dobrze dla innych, w rzeczywistości nie zależy na tym dobru innych. Chodziło o tych ze świecznika i do świecznika dopchać się próbujących.

Zaczęłam więc uważać polityków, ludzi z telewizora i wielu innych państwowych za szambo.

Później zorientowałam się, że wiele firm dużych i małych to też duże szambo. Wyzyskujące pracowników, konsumentów, oszukujące szambo państwowe i choro wyniszczające środowisko naturalne. Psychopaci (znajdź w wyszukiwarce listę cech takich ludzi i zastanów się, czy nie pasuje przypadkiem do pewnych znanych ludzi, dużych firm czy instytucji).

W tym roku dotarło do mnie, że w sumie między zwykłymi ludźmi, nie tylko tymi ścigającymi się o miliony, popularność czy zaszczyty, też jest pełno tego. Kłamstw, oszustwa, przymykania oczu, fałszu. O plotkarstwie, krytykanctwie i nienawiści nie wspominając.

Można się załamać.

...

Nie krzywdź, nie kradnij, nie kłam. - Tak trudno?

Mówię tylko: nie krzywdź. Do: czyń dobro jeszcze nie doszliśmy.

...

Czy Boże Narodzenie jest o reniferach i piernikach, czy może właśnie o tym? O Bogu, człowieku i jego bliźnim.

Zadbajmy o jakość powiązania pomiędzy tymi postaciami. Żeby te relacje były czyste, jasne, proste, uczciwe, z dobrą wolą.

Bo o coś w tym życiu może chodzić poza uganianiem się za materią. Nie udawajmy, że nie. Co więcej, ja sądzę, że nas, ludzi, stać na tę uczciwość i dobro.

.

Zyskaj 🗝️ dostęp do wszystkich tekstów.

Dobrze, że jesteś! To dzięki Czytelni(cz)kom mam motywację, by prowadzić to miejsce systematycznie. Możesz dać o sobie znać komentarzu albo w mailu do mnie. Lub dać znać o mnie podobnie myślącym znajomym. Do kolejnego przeczytania!

W przygotowaniu: Koszmar nocy zimowej, czyli szkoła polska, c.d. cyklu Ułatw Sobie Dom
This is default text for notification bar