świerszcz na balkonie

Co poszło nie tak?

Albo: gdzie niektórzy mają mózgi?

Albo: czy paliwa wciąż za tanie, że fajczycie w domkach przy plus dwudziestu?

...

Dużo ludzi skomli nad ekologią. Że mniej plastiku używajmy, że zróbmy coś, żeby benzyna tak nie szkodziła powietrzu, a potem ziemi i wodzie. Wielkie, nawet ogólnoświatowe organizacje, opowiadają, że wytwarzanie przez ludzkość dwutlenku węgla to zło i czeba ograniczać.

Polacy kwiczą, że podnosi się ceny węgla, gazu, prądu.

Babeczki kupują eko-kremiki i eko proszeczki do prania dla bobasków, bo wierzą, że trzeba dbać o środowisko.

...

I jednocześnie w sierpniu (!!!) przy plus dwudziestu (przyroda się cieszy, że spadł deszcz i przez jeden dzień nie praży słońce) ludzie w domkach palą. Ogrzewają. Po co? Dlaczego? Łaj?

Mieszkam maksymalnie sto metrów od nich. Siedzę w krótkim rękawku i dresach, kończących się poniżej kolana (kilkunastoletnich, więc to ja jestem eko). Gdyby było mi zimno, mam w szafie takie szalone wynalazki jak swetry cieńsze i grubsze, bluzy, nawet długie spodnie, rajstopy. I szlafrok mam.

Ty smrodzisz, ja odpalam oczyszczacz powietrza na prąd, bo już mi wlazło do mieszkania, w którym ani nie marznę, ani rury mi nie zamarzają (w sierpniu). Chętnie posłuchałabym świerszczy, no ale fajczysz, zamknęłam okna.

Leci paliwo ogrzewające, leci u mnie prąd dla oczyszczacza.

Za tani masz ten węgiel, olej czy czym tam palisz, co tak śmierdzi? Czy za mało ci tłumaczyli odnośnie dbania o środowisko, o swój dom, o to, czym codziennie oddychasz? Czy zamiast mózgu używasz automatów, które ktoś ustawił tak, że ogrzewanie odpala się, gdy na dworze jest +20?

...

Mózgu, logiki używać. Nie mówię o wzlotach intelektualnych, o artyzmie ani poświęcaniu się dla pingwinów. Zdrowy rozsądek włączyć, trzeźwy ogląd sytuacji - o ile świat byśmy poprawili, stosując tylko to!

Czego sobie i Wam życzę.

* Fotografia: mój balkon, mój świerszcz, moja mięta.

.

Zyskaj 🗝️ dostęp do wszystkich tekstów.

Dobrze, że jesteś! To dzięki Czytelni(cz)kom mam motywację, by prowadzić to miejsce systematycznie. Możesz dać o sobie znać komentarzu albo w mailu do mnie. Lub dać znać o mnie podobnie myślącym znajomym. Do kolejnego przeczytania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W przygotowaniu: Koszmar nocy zimowej, czyli szkoła polska, c.d. cyklu Ułatw Sobie Dom
This is default text for notification bar