Pani Strzelec Eksperyment czterech blogerek i twoj. Eksperymentujesz. Proste zycie, minimalizm, slow life, swiadome zycie

Zero waste mama: pieluchowanie wielorazowe. Eksperymentujesz?

Strona zawiera linki afiliacyjne.

W tym miesiącu, podążając za ideą zero waste, postanowiłam ograniczać używanie pampersów na rzecz pieluch wielorazowych. Dla planety, dla zdrowia, niezależności i wygody. Czytając dalej, dowiesz się, co dobrego jest w zero waste i co złego kryje się w pamperasach.

Artykuł jest częścią projektu Eksperymentujesz? (więcej o nim tutaj), w którym biorą udział cztery blogerki, zainteresowane tematami minimalizmu, slow life, świadomego, prostego i dobrego życia. Zapraszam was do dziewczyn: Julii (nanowosmieci.pl), Kasi (ograniczamsie.com) i Miry (olafasola.pl). W każdym miesiącu podejmujemy inny temat i związane z nim zadania.

Zachęcam także was do podejmowania wyzwań w omawianych tematach – zmieniajcie się i rozwijajcie razem z nami!

Temat drugi:

Zero waste.

Czym zajmujemy się w tym miesiącu:

Egoistycznie zajmujemy się własnym zdrowiem. Tak! Śmieci, spalane czy składowane, wydzielają toksyny

którymi potem oddychamy,

które osiadają na naszej skórze i się wchłaniają,

którymi potem żywią się rośliny, które my zjadamy.

Tony toksyn wydzielane są również w procesie produkcji i transportu rzeczy. Dlatego każda zamiana produktów jednorazowych na wielorazowe to krok ku zmniejszeniu ilości toksyn w naszym środowisku. A mniej toksyn mogłoby nam pięknie odratować zdrowie i samopoczucie.

W tym miesiącu unikamy opakowań: chodzimy na zakupy z własną torbą, a nawet z własnymi siatkami na warzywa i owoce czy pojemnikami na sery i mięso. Wybieramy produkty jak najmniej opakowane.

Zastanawiamy się nad zastąpieniem rzeczy jednorazowych wielorazowymi: ściereczki kuchenne w miejsce papierowych ręczników, bawełniane, wielorazowe podpaski lub kubeczek menstruacyjny, wielorazowe waciki kosmetyczne, metalowa lub szklana butelka na wodę zamiast plastikowych – to tylko kilka przykładów.

W tym miesiącu każda z uczestniczek projektu podejmuje się innego wyzwania. Ja zaprzyjaźniam się z pieluchami wielorazowymi. Zobaczcie, co robią Julia, Kasia i Mira.

Dlaczego ja eksperymentuję?

Śmieci to jedna sprawa.

Ale pampersy to też szkodliwa chemia. Na etapie produkcji, w fabryce, pampers to… wiadro proszku. Substancje, które stykają się ze skórą są wchłaniane do organizmu. W przypadku pampersów są to m. in. metale ciężkie, substancje rakotwórcze (benzol, dioksyny)… Sami zobaczcie:

pieluchowanie wielorazowe, zero waste, blog pani strzelec
Federacja, Konsumentów, Porównawczy test konsumencki pieluszek jednorazowych, 2007

Substancje zapachowe. A może i zapachy innych substancji, które właśnie perfumy mają zakryć. Mnie dzisiaj chemiczny zapach pampersa odrzuca nie mniej niż zapach kupy.

U chłopców dochodzi kwestia przegrzewania jąder (z normalnych w tej okolicy 34 do 37 stopni).

Trzecia kwestia jest taka, że kiedyś nie było pampersów, nie przeznaczało się na nie wycinka domowego budżetu, nie chodziło się po nie do sklepu, a potem z nimi do śmietnika. Sama nosiłam tetrę z ceratką. Czyli się da, czyli to normalne. Cenię to rozwiązanie za prostotę, większą naturalność i… za niekupowanie.

Zasady na ten miesiąc to:

1. Zamieniamy minimum jednego pampersa dziennie na pieluchę wielorazową.

2. Nie wpędzamy się w poczucie winy, jeśli przez część dnia używamy pampersów. Cieszymy się z małych zmian z pkt. 1.!

W motto tego bloga znajdziecie określenie powolne zmiany. Tylko w takie wierzę. Określ swój cel (np. zero waste), ustaw się na drodze w jego kierunku (np. zrezygnuj z jednego pampersa dziennie), utrzymuj motywację, a droga cię zaprowadzi.

Lepiej wprowadzać zdrową dietę małymi kroczkami i po pięciu latach rzeczywiście jeść zdrowo niż postawić sobie wysoko poprzeczkę, chcieć wszystkiego od razu i na super-diecie wytrzymać półtora dnia.

I ta filozofia sprawiła, że podejmuję wyzwanie jednego pampersa. Oczywiście każdy drugi, trzeci itd. pampers dziennie mniej będzie mnie cieszył.

Jak możesz się przyłączyć do akcji:

  1. Zapoznaj się z tematem miesiąca i jego realizacją przez 4 różne dziewczyny: Julię (nanowosmieci.pl), Kasię (ograniczamsie.com) i Mirę (olafasola.pl).
  2. Jeśli też potrzebujesz zmian w tym temacie, wybierz najlepsze dla siebie wskazówki.
  3. Działaj!
  4. Jeśli piszesz bloga lub jesteś aktywny w mediach społecznościowych, relacje ze swojego eksperymentowania możesz podlinkować tu lub na blogach pozostałych dziewczyn (#eksperymentujesz dla fanów Instagrama).
  5. Po miesiącu wprowadzania zmian przyjrzyj się znowu danej dziedzinie życia.Oceń, czy coś się zmieniło? Z czym były największe trudności? Gdzie można coś jeszcze poprawić? Zajrzyj też do naszych podsumowań po kolejne podpowiedzi.
  6. Rozpocznij kolejny miesiąc, biorąc udział w następnym eksperymencie.
  7. Ciesz się z faktu, że zmieniasz swój świat i świat innych na lepsze! Małymi krokami, ale do przodu!

Pieluchowanie wielorazowe – źródła:

Sama, mając pytania odnośnie pieluchowania wielorazowego, zaglądałam na bloga Wolnego.

Zerknijcie koniecznie, jak temat zero śmieci widzą pozostałe dziewczyny, uczestniczące w projekcie: Julia (nanowosmieci.pl), Kasia (ograniczamsie.com) i Mira (olafasola.pl).


Otrzymuj email o publikacji nowych tekstów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.


4 thoughts on “Zero waste mama: pieluchowanie wielorazowe. Eksperymentujesz?”

  1. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA są komentarze! A Już myślałam, szkoda, że nie będe mogla skomentować :D No to więc azaliż, że: TAAAAAAAAAAAAAAAAK! W tym miesiącu jestesmy totalnymi EGOISTKAMI :D Taaaa! Pomysł jednego pampka, to bardzo dobry pomysł! Jak pomyślałam o pampach i zero waste to się załamałam, że to przeca niemożliwe, ale w sumie jeden dziennie… Da się! A używasz takich jakichś fajnych wymyślnych nowych majciorków wielorazowych pampkowych, czy stare dobre tetry? Umiałabyś to coś w ogóle zamotać? Wyzwanie wyzwanie! Ach i nie zdawałam sobie, że takie te pampole szkodliwe mogą być! Małe kroczki, małe kroczki!!!! Yeah!

Comments are closed.