Więcej warzyw? Toż to pryskane, modyfikowane i ani mi się waż ogórka z pomidorem!

Czy ktokolwiek nadąża jeszcze dzisiaj za wynikami badań i ze stosowaniem zaleceń odnośnie tego, co warto jeść, a czego należy unikać? Czy jednak nie sposób się odnaleźć w zalewie informacji, które raz wykluczają się nawzajem, a innym razem są dementowane po paru latach? Do tego dodaj, że organizm każdego z nas ma inne braki, inne pasożyty, inną florę bakteryjną, inne nadmiary i niedobory. Prowadzimy różne tryby życia, w związku z tym potrzebujemy innej ilości energii i poszczególnych pierwiastków, witamin i tak dalej. I masz babo placek.

więcej warzyw - blog pani strzelec o prostym życiu

Dieta to dziewiąta już sfera, której przyglądamy się w ramach akcji Eksperymentujesz?

Temat dziewiąty:

Dieta.

Zastanawiając się nad moim podejściem do tematu i nad zadaniem, jakie sobie i chętnym zadam na ten miesiąc, myślałam o tym, żeby był to miesiąc bez glutenu, a może bez nabiału, miesiąc bez tego i tamtego…

Ale wiecie co? Ostatnio luzuję w różnych sferach, w których dawane nam są lub sami sobie narzucamy przepisiki, jak być powinno. Luzuję z trzymaniem siebie krótko. Luzuję z niekupowaniem, luzuję w kwestii diety, luzuję w kwestii podejścia eko. Opuszczam zbudowane przez samą siebie ramy – sztywne, bezpieczne, ale też ograniczające i pozbawiające radości.

Już od dłuższego czasu przyzwyczajam siebie także do tego, by nie oceniać. Jestem minimalistką i póki co nie karmię swoich dzieci zapiekankami ze stacji benzynowych. A jeśli ktoś buduje swoją wartość, i życie, i historię kredytową na kupowaniu nowych rzeczy i zapiekanek? Dzisiaj nie oceniam. Może to jest jedna sfera, którą mi najłatwiej dostrzec u tej osoby, natomiast w pozostałych dana osoba jest świetna. A może w jej przypadku to kupowanie służy czemuś dobremu.

Więc dietę też wyluzowywuję. Nie będę wam prawić, że gluten niezdrowy, a czekoladki nigdy w życiu.

I tak większość z nas umrze z powodu choroby ciała. Choroby biorą się z trybu życia, który wyniszcza organizm. Może to być stres, dieta, praca z toksycznymi substancjami, szkodliwe ułożenie lub ruchy ciała.

Więc czy wolisz jeść te czekoladowe cukierki z tłuszczem i cukrem, i konserwantami, i żyć siedemdziesiąt lat, czy ich sobie odmawiać, odmawiać sobie czasu wolnego, przygotowując szejki i sałatki z dobrze umytego i wysuszonego szpinaku…, by przeżyć kilka lat więcej albo i nie?

Niech każdy działa po swojemu, póki nie krzywdzi innych. Jeśli masz nadciśnienie i dzieci do wychowania, i wbrew zaleceniom odżywiasz się źle i chlejesz kawę, no to krzywdzisz.

Zadanie na ten miesiąc:

więcej warzyw

Pomyślałam więc o czymś delikatnym dla nas na ten miesiąc. Mała zmiana. Zakładam, że im więcej warzyw w diecie, tym lepiej. Jak więc to zrobić, by jeść ich więcej? Jak zwiększyć stosunek zjadanych warzyw do na przykład ziaren – pieczywa?

Wpadł mi na deskę do krojenia taki pomysł: kiedy robisz sobie kanapki, krój bułkę na cztery, nie dwie kanapki. Cieniej krój też chleb. Wtedy buły wchłoniesz tyle samo, na przykład dwie. Ale pomidory poukładasz na ośmiu, nie na czterech kanapkach. Voila. Ja już stosuję. Smacznego :)

Pani Strzelec Eksperyment czterech blogerek i twoj. Eksperymentujesz. Proste zycie, minimalizm, slow life, swiadome zycie

Jak możesz przyłączyć się do akcji:

1. Zapoznaj się z tematem miesiąca i jego realizacją przez pięć dziewczyn.
2. Jeśli też potrzebujesz zmian w tym temacie, wybierz najlepsze dla siebie wskazówki.
3. Działaj!
4. Jeśli piszesz bloga lub jesteś aktywny w mediach społecznościowych, relacje ze swojego eksperymentowania możesz podlinkować tu lub na blogach pozostałych dziewczyn (#eksperymentujesz dla fanów Instagrama).
5. Po miesiącu wprowadzania zmian przyjrzyj się znowu danej dziedzinie życia. Oceń, czy coś się zmieniło? Z czym były największe trudności? Gdzie można coś jeszcze poprawić? Zajrzyj też do naszych podsumowań po kolejne podpowiedzi.
6. Rozpocznij kolejny miesiąc, biorąc udział w następnym eksperymencie.
7. Ciesz się z faktu, że zmieniasz swój świat i świat innych na lepsze. Małymi krokami, ale do przodu!

Zerknijcie, do jakich eksperymentów w temacie diety zachęcają Agnieszka, Julia, Kasia, Kasia, Marta i Monika.


Otrzymuj email o publikacji nowych tekstów.
Wpisz swój adres email: