Przyroda jest silniejsza, lekcja od kwiatów polnych - blog Pani Strzelec, ekologia

Przyroda i tak jest silniejsza, czyli lekcja od kwiatów polnych

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Inicjatywy zero waste (albo less waste) i cała ochrona środowiska są fajnymi kierunkami do stosowania w życiu. To zrozumiałe. Ale nie tylko na podstawie własnych obserwacji muszę powiedzieć, że Natura jest mocna i ostatecznie mocniejsza niż człowiek.

Mieszkam na eleganckim osiedlu bloków, z których pierwsze były budowane jakieś dziewięć lat temu. Wcześniej tutaj były pola, łąki, nieużytki, chaszcze, chwasty. Oczywiście, teren jest tak zaprojektowany, że mamy trawniki (trawniki są głupie – remember) i miniaturowe drzewka (żeby broń Boże żaden ptak nie dał rady z nich narobić komuś na audiolę), i żywopłoty przycinane jak instrukcje obozu przykazują.

Tak więc od dziewięciu lat jest tu uprawiana trawa, koszona, czasem podlewana i tak dalej. I wciąż rok w rok wyrasta między tymi poprawnymi trawami tak wiele polnych kwiatów! Nie kilka pojedynczych kwiatuszków. Multum. Maki, chabry i bogactwo innych odmian, których nazw nie znam, a które kojarzę z wiejskim krajobrazem. Nie wspominając o mleczach, nawet jesienią. A dzień po koszeniu ukazują się niziutkie, malutkie, różowo-fioletowe kwiatusie.

Lata koszenia, lata pożądanej, poprawnej trawy na tej ziemi i nadal mamy te wszystkie kwiaty: białe, czerwone, różowe, fioletowe, liliowe, żółte, niebieskie – co tylko zechcesz!

Owszem, uważam że plastik jest okropny i że dzisiaj na świecie jest za dużo chemikaliów, że zanieczyszczenie powietrza i gleby jest zdecydowanie za wysokie… Ale Natura przetrwa. Najpiękniejszy kwiat wyrośnie na kupie plastikowych śmieci. Nałuka sugeruje, że niszczymy siebie z powodu skali użycia chemikaliów i plastiku. Może sobie zaszkodzimy. Przyroda, prawdopodobnie też mniej lub bardziej dotknięta, i tak zmartwychwstanie.

Pamiętam tekst z podręcznika do angielskiego. O tym, co by było, co by się stało w miastach, gdyby człowiek nagle wyparował. Pierwsze ponoć zalane zostałoby i szybko zamieszkane przez różnorodne organizmy, metro.

Co zostało po 70 latach po wysiedlonych ludziach w Małych Pieninach? Tak, nie mieli plastiku. Zostały zdziczałe drzewka z sadów i kształty fundamentów domów, jeśli ktoś wie, jak szukać.

Możesz słuchać mediów, czytać książki i blogi, połykać ich obraz, brać ich wersję wydarzeń za swoją prawdę. Albo możesz teraz wyłączyć ekran i obserwować świat, wyciągać twoje wnioski.

czego nas uczą polne kwiaty i obserwacja przyrody natura przetrwa, przyroda przetrwa - blog Pani Strzelec, ochrona środowiska Przyroda jest silniejsza, lekcja od kwiatów polnych - blog Pani Strzelec, ekologia natura przetrwa, przyroda przetrwa - blog Pani Strzelec, ochrona środowiska przyroda zmartwychwstanie, przyroda jest mocniejsza od człowieka - blog Pani Strzelec o dobrym życiu Przyroda jest silniejsza, lekcja od kwiatów polnych - blog Pani Strzelec, ekologia Przyroda jest silniejsza, lekcja od kwiatów polnych - blog Pani Strzelec, ekologia


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.