Strona zawiera linki afiliacyjne.

Kocham prostotę i niekomplikowanie sobie życia. Dbam o zdrowie, więc gdzie mogę, tam unikam toksyn. Kiedy mogę, wybieram rozwiązania ekologiczne, bo chcę żyć w niezatrutym środowisku – dla zdrowia swojego i mojej rodziny.

Poniżej wszystko, co służy mi do sprzątania i prania.

Proste i eko sprzątanie i pranie

Woda z octem w butelce z psikaniem – do mycia luster, okien i wszystkiego, na czym nie chcę widzieć zacieków (np. krany, kafelki, kuchenka). Zaczynałam od proporcji 1:1, ale to jednak za mocne i dusi ;)

Soda oczyszczona – do mycia wszystkiego, czego nie myję octem: wanny, zlewu, umywalki, sedesu. Sypie trochę proszku na wannę, półki itp., pocieram zwilżoną szmatką, czasem zostawiam na dłużej, brud fajnie odchodzi, porządnie spłukuję. Używam też do przetykania rur, jako pochłaniacz zapachu w lodówce… Soda świetnie pochłania zapachy. Dobra do płukania owoców i warzyw z chemii. Połączona z wodą do mycia naczyń (tam gdzie sama woda nie da rady).

Kwasek cytrynowy – właściwie dobijam go, wykańczam, nie planuję więcej kupować, bo nie robi niczego, czego nie zrobiłaby soda. Genialnie wybiela, to prawda, ale nie pochłania zapachów. Stosuje się go też do płukania sklepowych warzyw i owoców.

Soda kalcynowana – to jest mój prosty, jednoskładnikowy proszek do prania, bez żadnego pierdzielenia się z podejrzanymi boraksami czy upierdliwymi płatkami mydlanymi i pachnącymi przez minutę olejkami zapachowymi.

Płyn do płukania – zwykły, chamski ze sklepu, jak chcę, żeby mi w gorszy dzień popachniało.

Szmatki z odzysku – ze starych ubrań i pościeli. Przerzuciłam się na nie niemal 100% z gąbek. Szybciej myją, są bardziej poręczne, większe, bawełna lepiej mi zmywa niż zgąbkowany plasticzek. Szykuję się do uszycia szmatkowych myjek do kuchni: do naczyń i blatów.

Ściereczki kuchenne

Mop z wiadrem

1 miska do prania

Pralka :)

Odkurzacz, zmiotka z szufelką.

Proste.


Jeśli czujesz, że poprzez ten tekst otrzymałeś wiedzę lub inspirację, daj znać i przekaż dobrą energię dalej!
Odpal wdzięczność ku Wszechświatowi, wyślij link do tego tekstu ważnym dla Ciebie osobom, wesprzyj bloga PS.
Daj jakiegoś znaka, wrzuć jakiś uśmiech w świat, podejmij działanie z intencją, by zaczerpnięte stąd wiedza i pomysły zmieniały Twoje życie.