Co ja robię tu, uu-uu, co Ty tutaj robisz?

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Czytelnicy Drodzy, krótko i na temat.

Ile płacicie podatków.

Poniżej obliczenia dla solo trader, czyli jednej osoby robiącej biznesy jako jedna osoba, nie żadna z kombinacjami i strukturą spółka. Wolny człek.

Nasz Wolny Człek zarabia 3 tysiące miesięcznie (36 rocznie) w walucie kraju, w którym mieszka. To jest kwota po odjęciu kosztów, czyli dochód.

Kwoty podatków podaję roczne.

Dane do wyliczeń wzięte z aktualnych stron rządowych. Brałam dane dla ogółu, bez szczególnych przypadków czy wyjątkowych ulg.

Podatki w UK 2019 (poza Walią)

156 NIC 2 czyli powiedzmy na emeryturę

2 466 NIC 4 czyli podatek dla podatku

4 700 dochodowy

suma podatków: 7 322

to jest 20,34% dochodu

Podatki w Walii 2019

(Tak, są kureczka państwa, które zmniejszają podatki, by mieć więcej hajsu – tak, tak. I se Walijczycy od tego roku zmniejszyli UKejowe 20% do 10%, a kolejny próg 40% do 30%, oczywiście jest i kwota wolna).

156 NIC 2 czyli powiedzmy na emeryturę

2 466 NIC 4 czyli podatek dla podatku

2 350 dochodowy

suma podatków: 4 972

to jest 13,81% dochodu

Podatki w Texasie 2019

(Jakby co, nie szukałam najtańszego podatkowo stanu. Wzięłam taki, do którego mogłabym pojechać: ocean jest, ciepło jest, natura jest, konserwatywna kultura jest, wolności osobistej dużo jest, unschooling legalny, szczepienia jak chcesz, broń się zgadza).

Texas sobie wymyślił, że zanim policzysz podatki od dochodu, to se jeszcze odejmij 20% – zwolnione jest, a co, nie stać ich?!

4 406 Social + Medicare

0 dochodowego (a co, kto im zabroni?!)

suma podatków: 4 406

to jest 12,24% dochodu

Podatki w Polszy 2019

(Od razu zaznaczam: tak, wiem, że tera są preferencyjne zusy dla nowych przedsiębiorców, że na przykład jak zarobisz 400, to nie płacisz 1200 zusu, tylko 500. Ale tu mówimy o robieniu pieniędzy w ciągu życia, a nie przez rok. Czyli działalność masz prowadzić i w trzecim roku, i w ósmym, i w jedenastym).

14 964 zus (okres oczekiwania za zabieg na zaćmę pod Wwą to 2 lata, prywatnie 4 k, policz czy opłaca ci się płacić zus)

6 480 dochodowy

suma podatków: 21 444

to jest 59% dochodu

Jedziemy dalejdodajemy VAT

Już wiesz, że jesteś robiony mocno, moooocno w kukuryku.

Ale z hajsu po podatku wciąż płacimy podatki.

Teraz załóżmy, że nasz Wolny Człek wydaje od razu cały pozostały po podatkach dochód i kupuje tylko rzeczy ze standardową stawką VATu/sales taxu w danym kraju.

W UK przesyła z tej okazji do budżetu 20% pozostałej po podatkach kwoty, w Polszy 23%, a w Texasie maksymalnie 8,25%.

Jeśli chcąc podać wielkość całego podatku, jaki Wolny Człek przesyła państwu, uwzględnimy i dochodowy, i obowiązkowe socjale, i podatek od tego, że kupujesz za już opodatkowane pieniądze (VAT), to mamy następujące wielkości:

UK (poza Walią), suma podatków to 36%

Walia, suma podatków to 31%

Texas, suma podatków to 19,48%

Polsza, suma podatków to 68,87%

Dobrze, nie robisz biznesa, masz umowę o pracę w Polszy

Teraz na tej samej zasadzie pokażę Wam, ile hajsu zarabiacie, a go nawet nie widzicie, bo różne systemy przesyłają go od razu do RP naszej ukochanej.

Obliczenia dla osoby pracującej grzecznie jak szkoła i Bozia przykazały na umowie o pracę. Wyliczał ten kalkulator.

Wszystko w skali roku.

(Dobra, obliczyłam, po czym uświadomiłam sobie, że nie tak, może później do tego wrócę. Tak czy inaczej zachęcam do popikania sobie powyższym kalkulatorem, tam na dole macie zaznaczoną pełną kwotę, jaką buli z okazji Waszej bytności w firmie pracodawca – tyle Wasza obecność lub praca jest warta – a ile wy kurna macie, i jeszcze 23% vatu, nie mówiąc o akcyzie na paliwo).

Naprawdę, chciałabym, żebyście wskazali mi duży błąd w obliczeniach. Bo wygląda to jak kiepski żart. Nie, po prostu jak wyzysk, tyrania, chamstwo robione w białych rękawiczkach.

Może znalazłaby się inna ambitna osoba, która zechciałaby porównać ceny wywozu śmieci, ceny energii (i wysokości podatków na nią) – zobaczylibyśmy tak samo wyraźnie, jak jesteśmy ****ni i dlaczego kurna ludzie palą śmieciami (żeby mniej płacić za śmieci i mniej za ogrzewanie?).

Co ja robię tu,

uu-uu,

co Ty tutaj robisz…?

I wywieś, Słodziaku, flagę na czeciego maja.


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.