Pani Strzelec: Dlaczego nikt ci nie powiedział, że ocet rewelacyjnie myje szyby - na blogu Pani Strzelec o swiadomym zyciu, minimalizmie, prostocie, prostym zyciu i ekologii

Używasz płynu do mycia szyb, bo twoja mam używała, bo wszyscy używają, bo tak się przyzwyczaiłeś? To normalne. W naszym świecie jest to domyślne ustawienie, nad którym w ogóle się nie zastanawiamy. Ale jeśli razem ze mną dążycie do lepszego życia poprzez życie coraz bardziej świadome – właśnie teraz zastanowimy się nad tymi płynami do szyb i przetestujemy… ocet.

Mnie czeka mycie okien i wiem, że nie chcę już używać sklepowego, chemicznego płynu. Taki płyn to silnie działające substancje, których nikt nie przebadał pod kątem ich wpływu na nasze zdrowie. Jeśli producent wydał kupę pieniędzy na badania, to na te marketingowe: który kolor lub zapach lepiej się sprzeda. Nie chcę, by moja skóra miała kontakt z tymi substancjami. Nie chcę ich wdychać.

Jeśli nie potrzebuję, wolałabym też nie płacić za te kolorowe płyny, dodające kolejne głupie plastikowe butelki do niewyobrażalnej globalnej ilości śmieci. Nierozkładających się śmieci.

Szybkie przypomnienie sobie naturalnych metod czyszczenia wyrzuciło mi wynik:

Ocet

Miałam obawy, bo naturalne metody nie zawsze sprawdzają się za pierwszym razem. Tak jak wiele osób – co wynika chociażby z Waszych komentarzy – latami szukam naturalnej metody na mycie włosów, która dawałaby odpowiedni efekt. Jeszcze nie znalazłam.

W przypadku prania potrzebowałam paru lat, by znaleźć w miarę naturalną alternatywę dla proszków do prania i płynów do płukania, po której ubrania są czyste i nie śmierdzą.

Dlatego z octem nie zamierzałam się od razu na wielkie okna, ale jako próbkę wzięłam łazienkowe lustra.

Ocet jako prosty i ekologiczny płyn do mycia okien – instrukcje:

Jako słodki leń nie sprawdzałam polecanych ilości octu. Do miski z ciepłą wodą wlałam trochę octu, zamoczyłam w tym szmatkę i umyłam lustra oraz szklaną półkę. Po jakimś czasie, kiedy na powierzchniach były jeszcze małe krople, wytarłam je suchą szmatką.

I powiem wam, że te powierzchnie wyglądają genialnie! Na pewno nie gorzej niż po sklepowych płynach, a tego się szczerze mówiąc obawiałam.

Dlaczego nikt wcześniej nie powiedział mi, że ocet genialnie czyści szyby?

Efekt w 100% zadowala.

Ocet jest substancją naturalną, która nie szkodzi naszemu zdrowiu ani środowisku. Czyli:

– Nie boję się, że go wdycham.

– Nie boję się, że go dotykam.

– Nie boję się, że po spłukiwaniu szmatki jego pozostałości mogą zostać na wannie, w której myje się moje dziecko (no i ja!) – w przypadku domestosa ogarnęłoby mnie przerażenie.

– Nie mam powodu do wyrzutów sumienia odnośnie tego, co popłynęło rurami z mojego domu z powrotem do ziemi.

– Ocet sprzedawany jest w szklanych butelkach (plastikowa nakrętka to zawsze mniej niż całe plastikowe opakowanie z wielgachnym dozownikiem).

– Ocet jest tani – poniżej złotówki za litr.

– Można go też zrobić w domu np. z jabłek.

Zastosowania octu w domu są pewnie nieskończone. U mnie usuwa kamień z łazienki i czajnika. Stosuję go nieraz do płukania owoców i warzyw przed zjedzeniem, by pozbyć się bakterii.


co czyta pani strzelec

Otrzymuj email o publikacji nowych artykułów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.