Dobre książki o minimalizmie, które mogę polecić: Minimalizm po polsku, Sztuka prostoty, Sztuka minimalizmu, Magia sprzątania, Tokimeki

Dobre książki o minimalizmie, które mogę polecić

Lata, lata minimalizmu u mnie, lata mody na minimalizm, a wciąż są – i dobrze! – osoby, które dopiero chcą poznać ten temat i szukają dobrych źródeł. Czytałam sporo topowych książek o minimalizmie i prostym życiu i powiem Wam, że zdecydowanie nie wszystkie można nazwać dobrymi, a niektóre tytuły nie każdemu przypadną do gustu, mimo że są wartościowe. Ale może są odpowiednie dla kogoś innego.

Poniżej mój przegląd najlepszych książek w tym temacie, i dla początkujących, i dla będących w drodze.

Najlepsze książki o minimalizmie wydane po polsku

minimalizm po polsku Anna Mularczyk-Meyer - opinia recenzja na blog o minimalizmie

1. Anna Mularczyk-Meyer, Minimalizm po polsku

Moim zdaniem jest to najlepsza na polskim rynku książka w temacie minimalizmu. Najlepsza!

Autorka wyjaśnia ideę posiadania mniej i prostszego życia, wskazuje, w których punktach współczesna kultura robi z nami co chce, a czego jakbyśmy się głębiej zastanowili, my nie chcemy. Podpowiada, jak żegnać się z nadmiarem w naszej przestrzeni i w naszym czasie. Pokazuje zalety stosowania tego podejścia w życiu.

Największe plusy należą się autorce za wyważenie, brak nachalności, brak powtórzeń jak to nieraz bywa w wielu poradnikach i za rozdział o historycznym podłożu gromadzenia rzeczy przez Polaków.

Dla początkujących – na pewno! Zaawansowani temat i sens znają, mogą sięgnąć po Minimalizm po polsku po nowe dla siebie spostrzeżenia i wgląd historyczny.

Znajdź najlepszą ofertę w Ceneo.

Przeczytasz także w abonamencie Legimi (co to jest?).

Magia sprzątania, Marie Kondo, opinia recenzja minimalistki

2. Marie Kondo, Magia sprzątania i Tokimeki

Marie Kondo. Wiele było podnieceniaochówachów, gdy ta książka była publikowana i reklamowana. Może reklamujący nie przeczytali jej od deski do deski, może czytali po łebkach, bez zrozumienia?

Ja bym powiedziała, że to jest trudna autorka dla nas, ludzi kultury chrześcijańskiej. Trudna!

Gdy miałam okazję przeczytać Magię sprzątania po raz pierwszy, pomimo bycia minimalistką od paru lat, nie byłam w stanie. Odłożyłam po pierwszych stronach.

Po roku czy półtora sięgnęłam po nią znowu i z radością przeczytałam, a nawet niejednego się nauczyłam. Choć przy niektórych stwierdzeniach i pomysłach nadal oczy wypadały mi z oczodołów.

Dlaczego? Bo Marie Kondo jest Japonką, czyli Azjatką, a kultury dalekiej Azji postrzegają rzeczywistość inaczej niż Europejczycy. Aby lektura jej książek nie kłuła nas w umysł, fajnie byłoby kojarzyć koncepcję energii chi (ki, czi?), która przenika wszystko, która nadaje kierunek i moc, która może przepływać lub być zablokowana… Czy coś o duszy/energii przedmiotów.

Nie chodzi o to, byś w to wierzył, ale byś rozumiał, z czego może brać się pomysł mówienia do skarpetek czy witania z domem.

W obydwu książkach, a szczególnie w Tokimekach autorka podaje szczegółowe instrukcje, jak odgracać i sprzątać przestrzeń. Jej porady są naprawdę obszerne i mogą być trafione – w zależności od tego, czego Ty potrzebujesz. Bywa radykalna, ale przecież nikt niczego Ci nie każe.

Uczy relacji z przedmiotami i szacunku do nich.

To jest dobra książka i polecam ją, ale raczej osobom, które wiedzą, w co się pakują. Czyli w nieraz dziwne koncepcje.

Znajdź najlepszą ofertę w Ceneo: Magia sprzątaniaTokimeki.

Przeczytasz także w abonamencie Legimi (co to jest?).

leo babuta minimalizm książka - opinia, renecja minimalistki

3. Leo Babauta, Minimalizm

Miałam wątpliwości, czy umieszczać pana Leo w tym zbiorze. Jest jedną z osób, która rozpoczynała pisanie i mówienie o minimalizmie na świecie. Jest wielki i jego praca jest wspaniała, wiele zrobił, wielu ludzi odmienił. A jednocześnie jest facetem, opanowanym logicznym myśleniem, materią, konkretem, … kanciastym, … no po prostu radykalnym.

Też kiedyś taka byłam, ale zmiękłam, oszlifowałam się i uważam ten stan za zdrowszy. Mniej idealny, mniej słuszny, ale zdrowszy.

Wracając do tej niewielkiej lektury. Leo Babuta świetnie wypunktowuje tu podstawy minimalizmu, jego pozytywne efekty, przedstawia całe to myślenie i pokazuje, jak stosować je nie tylko do rzeczy. Plus sporo bardzo praktycznych wskazówek, jak wprowadzić minimalizm w domu, w planie dnia.

Ale jeśli nie chcesz czytać o tym, że warto zgolić włosy, bo minimalizm, to może nie być styl książki dla Ciebie.

Znajdź najlepszą ofertę w Ceneo.

Przeczytasz także w abonamencie Legimi (co to jest?).

A teraz zmieniamy ten styl o 180 stopni:

sztuka prostoty dominique loreau opinia recenzja na blog o minimalizmie

4. Dominique Loreau Sztuka prostoty, Sztuka minimalizmu i inne

Książki Francuzki, która mieszka w Japonii i dużo tej Japonii stosuje w swoim życiu.

W książkach Dominique Loreau, skierowanych przede wszystkim do kobiet, szukałabym raczej inspiracji, atmosfery, luźnych myśli, pomysłów, które możesz chcieć realizować w swoim życiu lub nie. Babski poradnik, babskie obserwacje i nieraz wykluczające się myśli w przeciwieństwie do ułożonych i pięćset razy przeredagowanych z linijką logiki w ręku książek sztywnych panów w białych koszulach.

O tym, jak chaotyczne, kierowane przez inne osoby czy media życie zamienić na takie, w którym króluje jakość i w którym królujesz Ty ze swoimi wartościami i potrzebami.

Miła lektura, ale nie instrukcja. Atmosfera kobiecych pogaduszek i kobiecych porad.

Znajdź najlepszą ofertę w Ceneo: Sztuka prostoty, Sztuka minimalizmu.

Cztery książki autorki, w tym Sztukę prostoty przeczytasz także w abonamencie Legimi (co to jest?).


Przez ten link możesz dostać 50 zł zwrotu za zrealizowany pobyt z Booking.


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.