A co to jest ząbkowanie O tym, że każde macierzyństwo jest inne - blog Pani Strzelec

A co to jest ząbkowanie? O tym, że każde macierzyństwo jest inne

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Co strasznego jest w tym, że dziecku wyrastają zęby?

Bardzo możliwe, że zetknąłeś się z osobami, przedstawiającymi bycie rodzicem jako bajkę, pełną radości, uśmiechu, wzruszeń, wspólnego turlania się po podłodze, głośnych śmiechów, ciepła, serdeczności i słodkości wylewającej się z każdego gestu dziecka.

Bardzo możliwe, że znasz ludzi, mówiących o swoim doświadczeniu rodzicielstwa jako o niekończącym się koszmarze, pełnym płaczu, krzyków, niewyspania, marudzenia, ciągłych żądań i niezrozumiałych problemów.

Czarne, białe, czy…?

Może być i tak, i tak, choć moim zdaniem w każdym rodzicielstwie są elementy boskie, i są elementy piekielne. I neutralne. A że bycie rodzicem składa się z setek elementów, konfiguracji jest tyle, że naprawdę każde macierzyństwo i ojcostwo jest inne.

Małe dzieci śpią

Tak, możesz zapamiętać słowa kosmetyczki, stwierdzającej, że małe dzieci to jeszcze śpią w dzień. Tylko po co robić sobie nadzieję i przyjmować to stwierdzenie za pewnik – jak zrobiłam ja – skoro możesz urodzić tzw. dziecko nieodkładalne (Searsowie od rodzicielstwa bliskości nazwali je high need baby)?

Ja przez pół roku nosiłam Syna godzinami. Przez pierwsze trzy miesiące kolka (łac. lekarz nie wie, co jest twojemu dziecku) budziła go wielkim bólem, a nas wielkim krzykiem w środku nocy. Nieutulonym. Robisz wszystko. I nie zmienia się nic. Metody lekarzy, babć, pierś ani noszenie z lulaniem, kołysaniem, mówieniem, śpiewaniem, milczeniem i przysiadami nie działają. Twoje dziecko cierpi, robisz wszystko, a nie działa nic.

Ząbkowanie jest straszne

Tak, możesz załamywać się, czytając o koszmarze ząbkowania. Tylko po co, skoro bardzo możliwe, że go nie doświadczysz?

Ja naprawdę nie wiem, co strasznego jest w tym, że dziecku wyrastają zęby. Jednego dnia zęba nie ma, drugiego – jest. U nas nowy ząb był jedynym objawem ząbkowania. Może u ciebie też tak będzie?

Także jeśli jest ci za dobrze z twoim dzieckiem, miej świadomość, że trudności też mogą się pojawiać. A jeśli twoje macierzyństwo wydaje się być punktem zbioru płaczu i zmęczenia z całego świata, spokojnie czekaj na chwile niewyobrażalnej radości – na pewno przyjdą.

Pozdrawiam cieplutko każdą wyjątkową mamę i każde wyjątkowe dziecko.

Żyjcie swoją historią i nie oglądajcie się za innymi ;)


co czyta pani strzelec

Otrzymuj email o publikacji nowych artykułów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.