Jak uprościć i usprawnić zakupy Proste życie w praktyce - blog minimalistki

Jak uprościć i usprawnić zakupy? Proste życie w praktyce

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Nikt nigdy nie nauczył mnie ogarniania tego, co związane z jedzeniem: zarządzania dostawami, zapasami, planowania posiłków, przygotowywania, odmierzania, żeby wystarczyło, a nie zostawało i się nie marnowało, i tak dalej. Bardzo powoli wypracowuję sobie systemy i w tym obszarze, i częścią tego, czyli moim sposobem, jak uprościć zakupy, podzielę się z wami dzisiaj.

Zdecydowana większość tego bloga to opis moich małych odkryć i kroczków ku sprawniejszemu, szczęśliwszemu życiu.

Jedziemy z zakupami.

blog | archiwum | about | followuj | czytaj z Legimi

Jak uprościć zakupy spożywcze i inne dla całej rodziny? Jak usprawnić zakupy spożywcze i inne? Jak mieć w kuchni zawsze to, co potrzeba? Porady minimalistki. Proste życie, minimalizm, organizacja, organizacja kuchni, planowanie zakupów, lista zakupów. Kliknij, aby przejść do artykułu :)

Jak uprościć i usprawnić zakupy Proste życie w praktyce - blog minimalistki

Artykuł może zawierać linki afiliacyjne.

Jak uprościć zakupy?

Krok 1 | Stwórz listę produktów, które zawsze (lub prawie zawsze) chcesz mieć w domu

Ja wiem, że są ludzie, wychowani i żyjący w taki sposób, że to dla nich niewyobrażalne. I ja też byłam chaosem. Czy mam wpisywać na listę szczypiorek, skoro go uwielbiam (zjeść raz na kwartał)? Czy mam wpisać wafelki – przecież będą mnie kusiły, jak będą na liście, a chcę nie jeść słodyczy, to jak to wafelki wpisywać? Czy ich nie wpisać i potem przeżywać frustrację w chwili głodu wafelkowego? Czy wpisywać szpinak? Czasem muszę go mieć, czasem nie.

Więc po pierwsze wyrzucamy komplikatora. Jak uprościć nie tylko zakupy, ale i myślenie o nich? Jeśli szczypiorek jesz raz na kwartał, nie wpisujesz go na listę produktów, które chcesz mieć zawsze w domu.

Człowiek-chaos ma też tu ból, bo nie jest w stanie stwierdzić, których produktów chce mieć zawsze zapas. Może wpisać na listę za dużo i żyć przez rok z tą samą, nieotwartą paczką kaszy jęczmiennej. Może wpisać za mało, słuchając jakiejś religii zdrowego odżywiania, że sałata zawiera ołów, nabiał jest ble, gluten fuj, cukier robi raka, zwierzęta cierpią, i zostanie w domu z trzema paczkami rodzynek i (pryskanymi) owocami. (Swoją drogą, sposób na pryskane owoce).

Ja nie wyśmiewam, ja to znam, i wiem, jaki to ból, jeśli chcesz tę swoją kuchnię, i przygotowywanie posiłków, no taką bazową, codzienną po grób czynność, ogarnąć, a tu nijak nie idzie.

Po latach poszukiwań, jak uprościć zakupy, planowanie i przygotowywanie posiłków, po naprawdę latach prób i okresów poddania się, jestem w lepszym miejscu. Cośtam udało się osiągnąć.

blog | archiwum | więcej w: proste życie | książki + kursy

Podkrok 1 | Bierzesz kartkę, telefon czy ewernołta, przechodzisz po kuchni, otwierasz po kolei wszystkie miejsca, gdzie przechowujesz jedzenie i zapisujesz produkty, które regularnie ci się przydają, które zawsze chcesz mieć w domu.

Dobra rada | Jeśli czasem wysyłasz po zakupy domowników, którzy potrafią kupić coś innego zamiast tego, co chciałaś, pisz dokładnie, precyzyjnie, jak do debila. Mnie na przykład Mąż próbował uszczęśliwiać chlebem z ziarenkami, podczas gdy mi najbardziej smakuje ten najbardziej chamski: biały, krojony. I go nauczyłam. Że jak piszę kasza jaglana to nie chodzi mi o tekturę, a w niej cztery paczuszki z kaszą. Piszę czekolada gorzka min. 70% kakao (do ciasta), żeby nie myślał, że to dla niego, i żeby jakby co, kupił dla siebie dodatkową. Także precyzuj od razu na tej dużej liście.

Podkrok 2 | I teraz pomyśl o miejscu/miejscach, gdzie robisz zakupy. Jeśli jest to jeden sklep, sprawa jest najprostsza: ułóż listę półkami tzn. produkty wpisuj po kolei według tego, jaką trasą idziesz po sklepie. Zapisz lub trzymaj w dostępnym miejscu. Tę listę możesz modyfikować, ale generalnie będzie służyła ci na co dzień.

Jeśli zakupy robisz w kilku miejscach, pogrupuj produkty wg miejsc, a potem układaj je w kolejności w każdej grupie.

Piszę tu przede wszystkim o zakupach spożywczych i kuchni, ale śmiało do listy dodaj mydło, szampon, papier toaletowy czy co tam często kupujesz.

Jak uprościć i usprawnić zakupy Proste życie w praktyce - matka minimalistka radzi

blog | archiwum | więcej w: proste życie | książki + kursy

Krok 2 | Zrób listę zakupów na podstawie dużej listy

Jak uprościć zakupy? Miej ze sobą najlepszą możliwą listę zakupów!

Przed zakupami pójdź do kuchni i jedź po kolei z listy. Sprawdzaj, jak tam stan zapasów. Co masz w domu w wystarczającej ilości, wykreślaj z listy. Ja swoją dużą listę z Evernote kopiuję jako sms do Męża i tam wykreślam. Dzięki temu Mężowi też łatwiej o czymś mi ewentualnie przypomnieć i dopisać, bo wie, co wzięłam pod uwagę, a czego nie. (dobra rada)

Wykreślaj też rzeczy, których nie masz, ale aktualnie nie masz ochoty na nie lub nie planujesz ich używać w potrawach.

Dodaj za to ewentualnie rzeczy, których nie ma na dużej liście, a na które masz ochotę. Takie tam truskawki w maju. Szczypiorek, pieczarki, albo herbata, której zapas kończy ci się raz na pół roku, więc nawet nie wpisywałeś na dużą listę.

Jak uprościć zakupy i usprawnić zakupy spożywcze? Proste życie w praktyce - blog minimalistki

blog | archiwum | więcej w: proste życie | książki + kursy

Krok 3| Weź bawełniane torby i yyy… zrób zakupy

I zyskaj czas.

Dzięki liście spisanej wg półek, mój czas spędzany na zakupach zmniejszył się o jedną trzecią!

I zyskaj moc.

Człowiek ma też większe poczucie pewności i sprawczości, i jest zdrowszy psychicznie, jeśli nie krąży jak debil między półkami, wracając pięć razy w to samo miejsce. A nasza uwaga (czy tam inne zasoby mentalne) jest bezcenna i im wcześniej nauczysz się patrzeć na nią tak, jak na przestrzeń, przedmioty, pieniądze i czas (którymi starasz się, mam nadzieję zarządzać), tym lepiej. (Między innymi o tym w artykule Dzisiejsze tempo życia – 70 lat temu).

blog | archiwum | about | followuj | czytaj z Legimi


Info o nowych artykułach na maila?
Wpisz swój adres email:

Na blogu nie ma komentarzy. Kontakt via insta or mail.


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.