Jak uniknąć uzależnienia dziecka od komputera?

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Nie chcę oglądać moich dzieci, znikających w wirtualnym świecie. Nie chcę, by jako niemowlaki oglądali kreskówki na ekranach, ani by jako nastolatki spędzali codziennie godziny z mobilnymi urządzeniami. Chcę by mieli kontakt ze mną, z bliskimi im ludźmi i po prostu ze światem.

Przyznaję, że prawdopodobnie ja już jestem uzależniona od internetu. Powodem codziennego spędzania tak wiele czasu z telefonem, tabletem czy komputerem jest… to, że są tak łatwo dostępne. Urządzenia mobilne. Zbyt mobilne. I szybciutko się włączają.

Szybko dostępna i tania rozrywka, która odpowiada naszym potrzebom, bo oferuje różnorodność, spośród której możemy wybierać.

Więc wskakujemy, nurkujemy i znikamy.

Więc jak możemy sprawić, żeby nasze dzieci nie znikały w komputerze? Jedyny sposób, który może przynieść sukces – w nauczaniu wszystkiego – to własny przykład rodzica. Teraz możemy przejść do drugiego kroku, gdzie tytułowe pytanie o uniknięcie uzależnienia dziecka od komputera zamienia się w:

Jak pokonać uzależnienie od internetu?

  1. Co, gdzie i kiedy. – Odpowiedz na te podstawowe pytanie o swoje korzystanie z internetu. Zauważ, jaki rodzaj aktywności (pasywności?) podejmujesz: aplikacje, praca, zdjęcia, strony internetowe (jakie?), media społecznościowe, email itd.

Przykładowo ja zauważyłam, że używam internetu w różnych sytuacjach, kiedy mam czas, ale niezbyt wiele (np. czekam na coś). Internet poza tym działa na mnie jak czekolada: szybko poprawia mi nastrój, kiedy jestem podenerwowana.

Więc przeprowadź swoje dochodzenie w temacie twojego użycia internetu.

  1. Ustal zasady w tematach co, gdzie i kiedy. – W pierwszym punkcie opisałeś swoje aktualne korzystanie z internetu. Teraz opisz swój upragniony stan. Na przykład możesz zdecydować się nie używać urządzeń elektronicznych po albo przed określoną godziną. Zaleca się nie używać elektroniki w sypialni – po pierwsze, by uspokoić umysł, nie patrząc na rzeczy, związane z pracą, po drugie ze względu na szkodliwe promieniowanie. Oczywiście możesz zakazać sobie używania konkretnych aplikacji lub czytania określonego rodzaju stron.
  2. Przestrzegaj zasad! – Próbuj robić, ile możesz, by być coraz bliżej stanu z opisu z punktu 2. W czasie praktykowania możesz zmieniać ten opis wiele razy, by odpowiadał twoim aktualnym potrzebom i umiejętności życia bez.

Co możesz zyskać?

– Czas. Na sen, dla ukochanych, na nicnierobienie.

– Spokojniejszy umysł. Mniejsza ilość pojęć, wiadomości, informacji prowadzi do mniej zaśmieconych myśli. A to oznacza mniej stresu.

– Nowe pomysły. Z twojej własnej głowy, całkowicie oryginalne I odpowiadające twojej sytuacji. Nie podane gotowe jak w internecie.

– Dzieci, jakich pragniesz: związane z rodziną, biegające, tańczące (nie oglądające teledyski), śpiewające (nie tylko słuchające), rysujące (nie tylko oglądające cudze dzieła), obserwujące naturę.

Bądź taki, jakim chcesz, by były twoje dzieci. Bo jesteś ich pierwszym przykładem.


Artykuł Jak uniknąć uzależnienia dziecka od komputera? wpisuje się we wrześniowy temat eksperymentu czterech blogerek:

Elektronika – świadome korzystanie z wynalazków współczesności.

Więcej o projekcie tu.

Pani Strzelec Eksperyment czterech blogerek i twoj. Eksperymentujesz. Proste zycie, minimalizm, slow life, swiadome zycie

Moje artykuły w temacie wrześniowym – elektroniki:

Antykonsumpcjonizm: dieta informacyjna to eksperyment, którego potrzebujesz.

Spojrzenie pozostałych uczestniczek eksperymentu: Julia, Kasia, Mira.


co czyta pani strzelec

Otrzymuj email o publikacji nowych artykułów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.