Ale dlaczego mam kupować drożej - blog Pani Strzelec, swiadomy konsumpcjonizm, swiadome zakupy

Ale dlaczego mam kupować drożej?

Strona zawiera linki afiliacyjne.

Mogliście oburzyć się, kiedy w grudniowych artykułach zachęcałam do zbojkotowania wielkich sklepów i zaopatrywania się w żywność, kosmetyki i rzeczy w małych sklepach. Przecież tam na ogół jest drożej!

Tak, na blogu jest spora liczba artykułów dotyczących oszczędzania. Oszczędzam tam, gdzie warto. W sytuacji, gdy mogę kupić taniej. A taniej to nie tylko kwota pieniędzy, jaką przekazuję sprzedawcy.

Nie kupię tańszego swetra kosztem jakości. Nie kupię taniej zabawki kosztem wykorzystywania innych ludzi na innym kontynencie. Nie kupię taniego plastiku kosztem skażenia powietrza i gleby podczas produkcji oraz kosztem generowania nierozkładalnych śmieci.

Wybór wielkich sklepów i wielkich marek już wiele nas kosztował. Tysiące ludzi oddajemy w ich ręce jako pracowników wykonujących nudną pracę.

Ale co dla mnie najważniejsze i podstawowe:

Jeśli ja kupię od ciebie, ty ode mnie i takich jak my będzie większość społeczeństwa, to relacje i przepływ pieniędzy będą między nami, powiedzmy w jakiś sposób równymi.

Natomiast jeśli jeszcze bardziej oddamy się supermarketom… To będzie relacja milionów małych z jednym wielkim. Który kasę przesysa poza nasz kraj. No i ty nic na tym nie możesz zyskać, chyba że ucieszysz się z pensji syna, zarabiającego na kasie.

Nie wspieraj więc wielkich zagranicznych sklepów.

Nie wspieraj tez molocha Allegro, z jednej strony podłączonego do US, z drugiej ułatwiającego grę nieuczciwym graczom (o czym pisałam w artykule Jak bojkotować duże sklepy i duże marki?)

Kup drożej.

Nie stać cię?

To zacznij więcej zarabiać. Brak pieniędzy to często wykręt i wymówka… leniwych.

Albo mniej wydawaj. Minimalizm to super jakość życia przy rzadkim wyciąganiu portfela.

Zawsze warto też znać zwyczajnie swój dochód i wydatki – prowadzić budżet domowy.

Albo wybrać do życia miejsce lepsze pod względem stosunku zarobków do cen.


Otrzymuj email o publikacji nowych tekstów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.