Oda do amerykańskiego podejścia do klienta

Strona zawiera linki afiliacyjne.

W Polsce nie ma i jeszcze długo nie będzie zrozumienia spraw handlu, rynku, przedsiębiorczości, biznesu. Byłam tam. Wiem, jakie (z komunistycznego kosmosu) pytania zadają klienci, kandydaci na pracowników, a nawet urzędy. Jak nieraz podstawowej wiedzy brakuje działającym od lat przedsiębiorcom.

Kiedy Polska była obijana przez zagranicznych, a potem (i po dziś dzień) nurzała się w socjalu, gdzie indziej rosła bujna wolność i rynek oparty na konkurencyjności i na tej wolności.

Możemy sobie wstawić jak w Simsach na nasze ulice McDonaldsy, możemy skrzyżowania ładniutkie pobudować. Ale to tylko fasada. Pod spodem różnimy się nadal. Bardzo. Boleśnie.

Okej, przykład, moja malutka historia.

Zarobiłam sobie jako partner Amazona. Miałam możliwość wypłaty w formie karty podarunkowej (czyli mogłabym zrobić zakupy w Amazonie) lub w formie czeku. Wolę robić pieniądze i za nie kupić sobie, co, kiedy i od kogo chcę niż uprawiać barter. Zatem wybrałam czek. Wiedziałam wszakże, że wprawdzie u nas to rzadkie, ale w każdej tabeli opłat banków taka pozycja istnieje, więc z większymi lub mniejszymi przygodami i opłatami czek zrealizuję.

Znalazłam banki, które (ponoć) realizują, obdzwoniłam, jeden nawet odwiedziłam osobiście. Jakimś dziwnym trafem w drugiej połowie 2018 te banki, które jeszcze realizowały czeki z US, wycofały się z tego.

Wiecie, korzysta z nich takie mocarstwo jak US, ale my im nie ufamy.

Nie wiem, może nie kojarzom w bankach i myślą, że US to jakiś dziki kraj, Bangladesz, Wenezuela czy inne wyspy wchłonięte przez tsunami?

Pierdzielą w tiwi, że otwieramy się, erasmusy, unie jewropejskie, a kurna czeków z US nie realizuje się w tym kraju. Nig-dzie.

Oto bardzo przebadana i potwierdzona przeze mnie informacja:

W 2019 w żadnym banku w Polsce nie zrealizujesz czeku wystawionego w Stanach Zjednoczonych w dolarach amerykańskich.

Pamiętajcie, otwarci jesteśmy, NATO, Szengen, międzynarodowe wszystko i sprzedajemy traktory do Afryki.

Ale coming back to maj historia…

No chciałam te swoje pieniądze. Do Londynu mam lecieć czek zrealizować, bo się w Polszy urodziłam? :D

Spuściłam uszy i uznałam, że napiszę do Amazona, czy byłaby możliwość zamiany tego czeku na kartę prezentową. Lepsze to niż nic.

No ale slow life, nie działałam od razu, pojechałam sobie z rodzinką w srogą zimę w pięknie ośnieżone Tatry.

Wracając z wyjazdu, zerknęłam na maila. A tam informacja, że od dziś lud Boży z dzikich krajów (dobra, po prostu spoza US), może otrzymywać pieniądze na konto bankowe.

Fajoska informacja na przyszłość.

Ale skoro i tak miałam do nich pisać o ewentualną zamianę czeku na kasę na zakupy u nich, pomyślałam, że spróbuję…

Jestem dziewczynką z takiego kraju, w którym w ostatnich miesiącach wszystkie banki wycofały się z uznawania czeków z United States of America. A mam od Was czek. No nijak nie mogę go tu zrealizować. Czy może byłaby możliwość, żebyście anulowali tamten czek i wysłali mi pieniądze na konto (już wprowadziłam wszystkie dane)?

Poszło.

Amazon jest wielki i ma kupę roboty. Ma kupę sprzedawców, partnerów, działów i Hindusów na obsłudze klienta. Ma wielką część rynku w wielu branżach w jednym z najpotężniejszych i największych państw. I w paru innych też całkiem bogatych.

Mógłby olać dziewczynkę z Polszy, która coś tam pisze, że nie może.

Polak by powiedział: wybrała czek, to ma czek.

Polak by powiedział: prawo nie działa wstecz. Teraz można dostawać na konto, ale twoja wypłata była wtedy i wtedy, i tylko czek albo karta na zakupy.

A ten wielki, zarobiony, zalany partnerami i klientami Amazon mi kuźwa odpowiedział, że się kuźwa da. Tylko sprawdzą w swoim banku, czy rzeczywiście nie zrealizowałam tego czeku.

Love You, US serduszko serduszko :*

(z pełną świadomością wielu ciemniejszych stron tego kawałka świata)


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.