8 powodów dla których możesz nie chcieć mieć więcej dzieci - blog Pani Strzelec - świadome życie poza schematem

8 powodów dla których możesz nie chcieć mieć więcej dzieci

Strona zawiera linki afiliacyjne.

A kiedy drugie? Trzecie? Dziewczynki nie chcesz? Jeszcze będziesz miała.

Macierzyństwo jest świetne. I niełatwe. Boskie i piekielne. Odpowiedzialne.

Macierzyństwo jest świetne. Nawet jeśli tak je widzisz, masz prawo poczuć swoją granicę pomiędzy jestem mamą a ile bóg da. Dzisiaj o tej granicy.

Dlaczego możesz nie chcieć mieć więcej dzieci?

1. Ciąża

Stan błogosławiony może wyglądać różnie: być niebem, piekłem lub dowolną konfiguracją pomiędzy.

A kiedy ciąża rzeczywiście da ci w kość, nie chce ci się wchodzić w to po raz drugi. Ciąża jest rodzajem zniewolenia. Więzienia. Dzieje się z tobą – twoim ciałem – coś, od czego nie możesz uciec. Wymioty, skurcze nóg, bóle pleców, bioder, zmęczenie, ociężałość, osłabienie, bezsenność, nadmierna senność, głód połączony z niemożnością zjedzenia czegokolwiek (to znam!).

Rozumiem wszystkie kobiety, które nie chcą w to wchodzić z własnej woli. Niepanowanie nad własnym ciałem i tak nas czeka, przy okazji śmierci.

2. Ból po porodzie

Po porodzie masz nadzieję, że już po wszystkim. Jesteś wyczerpana, przeżyłaś dużo. W tym dużo bólu. Chcesz odsapnąć. Chcesz leżeć, dochodzić do siebie, zbierając gratulacje i inne wyrazy chwały.

A tu masz: skurcze macicy. U jednych delikatniejsze, u drugich mocniejsze. Ja miałam jeden tak długi i bolesnością identyczny z porodowym, że wychodziłam z siebie. Chciałam nie żyć. I ja nie piszę o porodzie, pisze o bólu już po.

Do tego szybko przychodzący ból piersi. I macica z piersiami bolą jednocześnie: ssanie piersi powoduje wydzielanie się oksytocyny, która obkurcza macicę. Kiedy karmisz, boli pierś i brzuch.

3. Dochodzenie ciała do dobrego funkcjonowania po porodzie

Macica się obkurcza, możesz jeszcze do sześciu tygodni krwawić. To nic.

Miesiącami z kobietą mogą pozostać rożne niedogodności układu rozrodczego, trawiennego itd. – zależnie od organizmu.

4. Nie chcesz mieć w domu noworodka

Noworodek wymaga twojej opieki niejednokrotnie non stop. Nie musisz tego chcieć.

Do tego trzeba się jeszcze ze sobą dotrzeć. Bo wiele razy nie wiesz, o co mu chodzi, kiedy płacze. Pomogłabyś, zrobiła co trzeba, tylko… instrukcji nie dano. Oboje się męczycie. Nie musisz tego chcieć.

5. Nie chcesz tej pracy fizycznej

Nie chcesz już wchodzić w kilkumiesięczne noszenie kilku dobrych kilogramów. Noszenie dla utulenia płaczu, noszenie do usypiania. Zanoszenie do mycia, przewijania, przebieranie ubranek.

6. Nie chcesz tych prac domowych

Małe dziecko wiąże się z rożnymi atrakcjami, takimi jak częstsze pranie, z czasem przenoszenie między pokojami leżaczków, sprzątanie zabawek. A z czasem sprzątanie rozlanych substancji lub rozsypanych rzeczy – co jest kosztem chwili czasu dla siebie.

7. Nie masz ochoty na hodowanie człowieczka, który nie chodzi, nie mówi

Trzeba mieć chęć i siłę psychiczną do bycia dzień w dzień z maluszkiem i do kształtowania Człowieka.

8. Nie chcesz się zatrzymywać w swoim życiu

Małe dziecko to pauza lub zwolnienie niemal do zerowej prędkości w rozwoju swojej własnej osoby na różnych polach. Tak jest.

Do tej pory myłaś jedną głowę, jedno ciało, karmiłaś jedną buzię i ścieliłaś jedno łóżko. A i tak ledwo się wyrabiałaś. Teraz w dobie musisz zmieścić mycie kolejnej głowy, karmienie kolejnej buzi, zajmowanie się kolejnym kompletem pościeli, nie mówiąc o czasie noszenia, karmienia, lulania, usypiania. Twoje sprawy pójdą w odstawkę. Praca, hobby, wskaźnik wydepilowania nóg.

Mam nadzieję, że nie przyjmujesz lub od razu wypuszczasz drugim okiem teksty, którymi rozpoczęłam ten artykuł:

A kiedy drugie? Trzecie? Dziewczynki nie chcesz? Jeszcze będziesz miała.

Każdy wie lepiej, jak powinno wyglądać twoje życie. I moje. Nie słuchaj tych każdych. Nie wolno ci.

Możesz kochać bycie mamą, ale nie musisz chcieć mieć ani jednego dziecka więcej. Jeśli nie chcesz – rozumiem cię.


co czyta pani strzelec

Otrzymuj email o publikacji nowych artykułów.
Wpisz swój adres email:


Jeśli lubisz moje teksty, zapisz się na otrzymywanie info o nowych na maila.
A jeśli uwielbiasz moje teksty, kup mi ciastko.


2 thoughts on “8 powodów dla których możesz nie chcieć mieć więcej dzieci”

  1. Estera Szymecka

    Ja mam jedno. Ile się już nasłuchałam…. Teorie na temat jedynaków wypowiadane złowieszczym tonem, podparte złowieszczym spojrzeniem :) O krzywdzie dziecku, o moim egoizmie… Moim , bo mój mąż nie ma nic do gadania przecież. To ja decyduję jako matka (to tekst sąsiadki). Albo niektórzy myślą, że nie mogę mieć więcej dzieci- a mam dopiero 40 lat :) Przecież to niemożliwe, żeby normalna kobieta nie chciała mieć co najmniej trójki. Mam też koleżankę, która nie chce mieć wcale. Ona to się dopiero nasłucha czasami. Niestety ma to ścisły związek z krajem w jakim przyszło nam żyć. Kobieta tutaj POWINNA zrezygnować przecież z siebie, pozwalać się bić ( wytrzymaj, przysięgałaś), upokarzać. Stając się matką i żoną w tym kraju musisz się poświęcać. A śmieją się z Arabów. Wystarczy wspomnieć Pana Rafała P. który to nawet nie rozumie co takiego on zrobił? Przecież on rozwija Tradycyjny model rodziny polskiej. Pozdrawiam

    1. Wydaje mi się, że w szkole ani w domu nie uczy się dzieciaków tego, że są wolne, że mają prawo, a nawet obowiązek decydować i że mają głośno mówić o swoich wartościach, wyborach, przynajmniej najbliższym. Jak tego nie ma, nie ma poczucia własnej wartości i sprawczości, i taka kobitka poddaje się mężowi czy słodkim radom sąsiadki.

Comments are closed.